sobota, 22 grudnia 2018

Bycie w procesie ważniejsze niż efekt

Bycie w procesie ważniejsze niż efekt


Lata, przez które jestem mamą, są inspiracją do odkrywania nowych prawd o rodzicielstwie. Każda sytuacja, dzień, etap rozwojowy przynoszą inne spostrzeżenia i refleksje. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że i ja zmieniam swoją optykę na świat, samą siebie i wiele zjawisk. 

Coraz częściej staję w opozycji do pędu, który serwuje nam otoczenie. Coraz częściej uwiera mnie zero-jedynkowe spojrzenie i roszczeniowe postawy ludzi wokół. Czasem daję się do nich zaprosić, zapominając o potrzebach i emocjach własnych i innych. Ilekroć jednak jestem w dobrym kontakcie z sobą, najpierw zadaję sobie pytania:

"co czuję i czego potrzebuję?"

"co czuję i czego potrzebuję w związku z tym, co mówią mi inni ludzie?"

"co mi to robi?"

Nazywam to byciem w procesie, patrzeniem na siebie z innej perspektywy, z metapoziomu. Wtedy efekt tego, co się dzieje, przestaje mieć fundamentalne znaczenie. Wtedy liczy się to, co dzieje się tu i teraz. Przenosząc to na grunt rodzicielstwa, bardzo otwierające jest stwierdzenie, że rodzic ma po prostu być. Nie wychowywać, nie dążyć do efektu, nie zmieniać nawyków, nie egzekwować poleceń. Ma być. Kiedy jest, konfrontuje się też z tym, co czuje, nawiązuje kontakt z tymi elementami siebie, które być może w obliczu emocji dziecka stają się bezsilne. To te elementy, które korespondują ze wspomnieniami, deficytami, brakami, niespełnionymi potrzebami z przeszłości. Dlatego tak łatwo te części dają się przykryć elementami, które chcą działania, szybkiego, natychmiastowego efektu. Działanie odwraca uwagę od poczucia bezsilności, bezradności. Człowiek ma poczucie, że coś robi. Działa, więc oczekuje zmiany. Tymczasem, działania nastawione na odwrócenie uwagi, rzadko kiedy powodują oczekiwaną zmianę.

Uważność to stan, który wzmacnia proces. Pomaga człowiekowi zakotwiczyć się w odczuwaniu. Kiedy moje dziecko płacze, krzyczy, rzuca przedmiotami, zamiast robić to, co zawsze, mogę nie zrobić nic oprócz bycia.

Bądź ze swoim dzieckiem, współdziel z nim jego trudy i emocje. Usiądź obok i powiedz: "Jestem tu. Jestem tu, kiedy Ci dobrze i kiedy Ci źle". Empatyczna postawa ciała, spokój w duszy i ciele, pojemność, przestrzeń, otwarte ramiona to zasoby, które możemy ofiarować dziecku. To takie proste, a jednak najtrudniejsze do osiągnięcia. Wymaga od rodzica spotkania z samym sobą, własnymi emocjami i niezaspokojonymi potrzebami. Jedynie jednak wychodząc na to spotkanie możemy w pełni wspierać nasze dzieci.

Z całego serca polecam Ci, Drogi Rodzicu, zaopiekuj się sobą, daj sobie trochę empatii. Pochyl się nad sobą, przytul swoje nieutulone części, pozwól swoim łzom popłynąć. Tylko wtedy odzyskasz w relacji z dzieckiem lekkość i łatwość kontenerowania jego emocji. Alice Miller w Dramacie udanego dziecka pisze: każda matka i ojciec mogą być empatyczni tylko w tym obszarze, w którym uwolnili się od swego dzieciństwa i muszą reagować brakiem empatii, jeśli na skutek wyparcia się swego, dźwigają niewidzialne łańcuchy. Drogą do oswobodzenia się z tych łańcuchów jest samorozwój, spotkania z samym sobą, psychoterapia.

piątek, 14 grudnia 2018

Coraz bliżej święta - czyli co kupić dziecku w prezencie, by wspierać rozwój emocjonalny?

Coraz bliżej święta - czyli co kupić dziecku w prezencie, by wspierać rozwój emocjonalny?


Święta to idealna okazja, aby rozwinąć zasobnik do wspierania rozwoju emocjonalnego dziecka. Sklepowe półki uginają się od zabawek, które mogą pomagać dziecku rozwijać wyobraźnię, umiejętności poznawcze czy sprawność fizyczną. Warto podarować naszemu maluchowi coś, co pomoże mu kształcić jego kompetencje emocjonalne. Jeśli wciąż szukacie podpowiedzi, zobaczcie, jakie pomoce polecam do wspólnej zabawy z dzieckiem.


Gry planszowe np.: Dixit (klik), Potwory do Szafy (klik), Emocje (klik), Pytaki (klik) lub przepięknie zilustrowana Psiechadzka (klik)

Wspaniałe narzędzia do eksplorowania emocji, obłaskawiania trudnych uczuć, nabywania sposobów do radzenia sobie z nimi, ale przede wszystkim fantastyczny środek do spędzenia wspólnie czasu i pogłębiania więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem.



Kart Dixit używam w pracy z dziećmi (i dorosłymi), by pomóc im wyrazić, co czują, uruchomić w nich myślenie wyobrażeniowe, nawiązać rozmowę. Dzieci bez oporów fantazjują na temat przedstawionych na kartach grafik, nadają im wiele znaczeń, przelewając w te opowieści własne doświadczenia i przeżycia emocjonalne.


Materiały kreatywne - może z okazji świąt odnowicie zapasy swoich kreatywnych materiałów? Wtedy okaże się, że grę planszową możecie stworzyć samodzielnie - będzie idealnie dopasowana do Waszych potrzeb, spędzicie wspólnie czas i jestem przekonana, że dowiecie się wiele nowych informacji o swoim dziecku. Każda okazja jest dobra, by dowiedzieć się czegoś nowego o sobie. 


Książki - to ważny kanał komunikacji emocjonalnej z dziećmi w każdym wieku. Spełniają podobną funkcję do odgrywania ról z pomocą figurek. Treści poruszane w książkowych narracjach pomagają dzieciom znormalizować odczuwane emocje - dowiadują się, że bohater historii również odczuwa smutek i złość. Jeśli bohater jest w pewien sposób podobny do dziecka, rozwiązania generowane przez niego mogą być przejmowane przez malucha, by lepiej radzić sobie w życiowych sytuacjach. Szczególnej uwadze polecam wszelkie serie, w których jeden bohater przeżywa szereg przygód (Kicia Kocia, Franklin). Równie użyteczne są pozycje poświęcone poszczególnym uczuciom/przeżyciom (złości, tęsknocie, rozstaniu z rodzicami, rozpoczęciu przygody przedszkolnej, różnego rodzaju stratom, żałobie, rozwodowi czy rozstaniu rodziców).



Figurki zwierząt, ludziki - jeśli masz na pokładzie przedszkolaka, zainwestuj w różnorodne figurki. Dzięki ich pomocy, zaaranżujesz sytuacje społeczne, które mogą mieć miejsce podczas samodzielnego życia Twojego dziecka. Dostarczysz mu możliwości do przepracowania trudnych emocji oraz pola do wygenerowania rozwiązań. Dzieci naturalnie odgrywają sceny ze swojego życia. Nie są to wierne odzwierciedlenia, wiele tam fantazji i zaskakujących połączeń faktów - wciąż jest to jednak skarbnica wiedzy o emocjonalnym życiu wewnętrznym dziecka.

Podzielcie się w komentarzu, jakie zabawki czy zabawy służą Waszym dzieciom w ich rozwoju emocjonalnym. 
Copyright © 2016 Blisko rodziców , Blogger